Skip to main content

15 Eylül 2023 günü Fridays for Future iklim grevine katıl

Orman yangınları, su sıkıntısı, kuraklık: insanlık kendini bir iklim krizinin ortasında buldu. Kriz bu yaz kapımızın eşiğine geldi, hepimizi etkiliyor ve en büyük darbeyi de kısıtlı olanağa sahip olanlar alıyor. Kendine ‘iklim şansölyesi’ diyen Olaf Scholz (SPD) ise hepimizi iklim krizinden korumak yerine iklimin korunması için en önemli mekanizmalardan biri olan İklim Koruma Yasasının altını oymaya kalkışıyor. İşin aslı, FDP’nin iklimin etkin bir biçimde korunmasını engellemesine ve taş koymasına izin veriyor. Koalisyon kendiyle meşgulken Bild &Co, CDU/CSU’nun yardımıyla toplumu daha da ayrıştırmaya, acil ihtiyacımız olan iklim koruma tedbirlerine ilişkin korku tohumları ekmeye çalışıyor.
 

Bu mücadelede engelleyicilerin ve felaket tellallarının başı çekmelerine izin veremeyiz. Hükümet yaz tatilinden sonra nihayet ilerleme kaydetmeli. Ve son yıllarda iklim korumada ilerleme sağlayabildiğimiz tek an yüz binlerce kişinin hükümete çağrı yaptığı zamandı. Bu yüzden 15 Eylül günü Fridays for Future tarafından ülke çapında düzenlenen greve katılacağız. Yüzlerce farklı noktada, her yaştan ve toplumun her kesiminden yurttaşlar protesto gösterilerinde bir araya gelecek ve iklim korumayı toplumsal adaletle bütünleştiren politikalar talep edecek ve politika yapıcılardan küresel sorumluluklarını istikrarlı bir biçimde yerine getirmelerini isteyecek.

Federal Hükümetten aşağıdakileri talep ediyoruz:

  • İklim Koruma Yasasının güçlendirilmesi için her sektör için belirli yıllık CO2 emisyon miktarlarını tespit ederek bağlayıcı hedefler verilmesi
  • kömür, gaz ve petrol kullanımından daha hızlı vazgeçilmesi. Aynı zamanda, enerji tasarrufu ve sıfır emisyonlu enerji kaynaklarına dönüş için çok daha fazla çaba harcanmalı. Dünya genelinde fosil kaynakları daha fazla kullanılmaması ve ülke dışındaki fosil yakıt projeleri daha fazla desteklenmemeli.
  • esaslı bir ulaşım dönüşümünün hayata geçirilmesi. Hükümet otoyollara milyarlarca avroluk yatırım yapmak yerine hem kentsel hem kırsal alanlarda cazip otobüs ve tren servisleri ile bisikletler için güvenli altyapı gibi arabalara daha iyi alternatifler geliştirmeye öncelik vermelidir. Ayrıca herkes için ulaşıma erişimin sağlanabilmesi için ülke çapında toplu taşıma için toplumsal bileti (SozialTicket) de kapsamalıdır. Ek olarak şirket araçlarına uygulanan haksız vergi ayrıcalığı gibi iklime zarar veren teşviklere son verilmeli ve hız sınırı uygulaması hayata geçirilmelidir.
  • taahhüt edilen iklim teşviği ile düşük gelirli yurttaşların külfetinin hafifletilmesi. Ek olarak yüksek CO2 salım vergisi, fosil yakıt kârlarına konacak vergiler ve aşırı servet sahiplerinin gereğince vergilendirilmesi külfetin adil dağıtımını sağlayacaktır. Adil olmasının ötesinde bu, toplumsal adaleti destekleyecek ve aşırı sağ görüşlerin ortaya çıkmasına karşı önemli bir araç olacaktır.
  • küresel ısınmanın cefasını çeken Küresel Güney ülkelerinin iklim kriziyle etkin biçimde mücadele etmesine yardım etmek için bu ülkelere desteğin artırılması. Almanya küresel ısınmada oynadığı rolün sorumluluğunu üstlenmeli ve iklim krizinin Küresel Güneyde yarattığı hasarın onarılması için vakit geçirmeden fon sağlanmalıdır.

Taahhüt ettiği iklim hedeflerine uyan bir hükümet talep ediyoruz. Bu talebimizi genç yaşlı demeden hep birlikte sokaklara çıkarak elde edebiliriz. 15 Eylül Cuma günü bulunduğun yerdeki buluşmaya katıl ve Fridays for Future küresel iklim grevinde yerini al.

#FridaysForFuture
#EndFossilFuels

#Klimastreik1509

 

© Björn Obmann / BUNDJugend Berlin