Skip to main content

#Klimastreik am 20. September: Zusammen mit Fridays for Future auf die Straße!

Fridays for Future ile birlikte sokaklara

Bu iklim grevi Avrupa’nın göbeğinde bir savaş yaşanırken yapılıyor. Putin’in ve üst düzey lider kadrosunun yürüttüğü bu Rusya saldırısında en büyük acıyı  çeken Ukrayna halkı ile dayanışma içindeyiz. Barış talep eden Rus sivil toplumununn da yanındayız. Yaşadığımız bu günler bize fosil enerjisinin yalnızca iklimi tahrip etmediğini, savaşları da körüklediğini çok acı bir biçimde ortaya koyuyor. Fosil kaynaklarına olan bağımlılığımızın ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. Almanya federe devleti ve Avrupa Birliği Rusya’ya karşı yaptırımlar uyguluyor ama buna rağmen Avrupa Birliği Rusya’ya hala her gün 600 milyon Avro ödüyor. Bu ikiyüzlülüğe bir son vermeli ve %100 yenilenebilir enerjilere geçmeliyiz.

Kömür veya nükleer enerjiye dönmemiz mümkün değil. Bunu yaparsak iklim krizi şiddetlenir ve enerji dönüşüm sürecimizi sekteye uğrar. İklim krizine karşı yürüttüğümüz mücadele daha barışçıl zamanların gelmesini bekleyemez. Aksine, son IPCC raporunun da ortaya koyduğu gibi küresel ısınmanın çarpıcı bir bir hızla artması dünya çapında çatışmaların şiddetlenmesinde bir tehdit unsuru. Daha şimdiden dünya nüfusunun yaklaşık yarısı iklim krizinin yarattığı olumsuz sonuçlardan dolayı acı çekiyor. Özellikle de bu krizde bir payı olmayan küresel güney halkları. Bu yüzden küresel dayanışma ve iklim adaleti talep ediyoruz. İçi boş lafları kabul etmeyeceğiz; federal hükümetten uluslararası iklim yatırımları bütçesini artırmasını talep ediyoruz.

Hükümet doğa dostu kitlesel enerji dönüşümünü hızlandırmalıdır. Mevcut planlar yeterli değil! Ek olarak, enerji fiyatlarının artışına karşı adil bir tutum almalıdır, özellikle de toplumun en yoksul kesimi için. Olağanüstü zamanlar olağanüstü eylemler gerektirir: %100 yenilenebilir enerji için, enerji tasarrufu için, ısınma dönüşümü ve toplum için adil bir trafik dönüşümü için acil bir yatırım programı. Odağımızda iklim için adil olan bir dünya olmalıdır: fosil yakıtsız ve savaşsız bir dünya. Hep birlikte seslerimizi iklim adaleti, barış, insan hakları ve demokrasi için yükseltiyoruz.

25 Mart Cuma günü Fridays for Future ile birlikte yürüyoruz. Öğrencilerin protestoları ve talepleri 1,5 derece hedefini tutturmak için gerekli. İklim aktivistleri ve çevre, kalkınma, tarım, insan hakları ve sosyal haklar kuruluşlarının temsilcileri olarak Fridays for Future’nin iklim grevini destekliyoruz.

25 Mart günü ülkenin her yerinde, her yaştan insanlar merkezi olmayan, kovid güvenlik tedbirlerine uygun etkinliklerle kömür, petrol ve doğal gaz kullanımından vazgeçilmesini ve Ukrayna’daki savaşın sona ermesini talep edecekler.